Bílé, červené či růžové? Jak vybrat víno?

Neznám nikoho, kdo by ohrnul nos nad dobrým vínem. Víno lze pít ke všem druhům masa, k sýrům, lze jej užít jako slavnostní přípitek, v horkých dnech poslouží k osvěžení a navodí pohodu za teplého večera při posezení s přáteli. Jak ale vybrat to správné?

Červená vína

Pokud podáváte zvěřinu, kořeněná jídla, vydatné sýry, zkrátka vaše tabule oplývá silnými chutěmi, na stole by vám nemělo chybět také silné víno, které umocní intenzitu. Vhodné je například víno Svatovavřinecké. Rubínově červené Rulandské modré se hodí k houbám, drůbeži a sýrům. Ovšem toto víno je vhodné k podávání i bez prostřené tabule. Ke studeným pokrmům, drůbeži a těstovinám doporučují vinaři Modrý Portugal.

Bílá vína

Veltlínské zelené je vhodné pro denní stolování. Hodí se takřka ke všem pokrmům, kromě specifických omáček, jakou je například svíčková. Tramín červený je považován za slavnostnější víno, vhodný k paštikám z husích jater, uzeným rybám. Sladší verze Tramínu se hodí zase k sýrům s modrou plísní a sladkým dezertům. K uzeninám, studeným předkrmům a jednoduchým, nenáročným jídlům sáhněte po tvrdším víně, například Ryzlinku Vlašském.

Vybrat víno je zejména otázkou chuti

S víny je to stejné jako s koláči od babičky. Každá babička se snaží upéct nejlepší koláč a vy se po něm můžete utlouct, jenže sousedce nechutná. A i když je babiččin koláč vyhlášený po celé vsi, ještě neznamená, že ho sousedka musí jíst. Víno vám nesmí křivit obličej a musí vám chutnat. Žádná jiná věda v tom není. To, že necítíte, jestli je víno plné květin či ovoce, jestli je polosuché nebo polosladké, ještě nemusí znamenat, že si na něm nepochutnáte. V každé vinotéce vám dají na vyžádání ochutnat sudová vína, která nabízí. Jsou schopni vám poradit, jaké víno se hodí k tomu a onomu pokrmu, na kolik stupňů má být vychlazeno při podávání, či do jakých sklenic se nalévá.

Slevy na vinařské pobyty

Víno nejen lahodí našim chuťovým pohárkům, ale je také zábavné. O tom se můžete přesvědčit pravidelně každé září, kdy probíhá slavnostní vinobraní. A díky NewGo.cz můžete být letos součástí oslav vína i vy! Vyberte si slevu na vinařský pobyt a poznejte krásu vín.

Leave a Reply