S taškami se setkáváme denně. Díky nim si domu doneseme v pořádku nákup z obchodu nebo je používáme k uchování nějakých věci. Jsou ekologické? Snad není lidský jedinec, který by neznal tašky, a to v jejich různých podobách. Může se jednat o tašky nákupní, přepravní, ve formě kabelky, tašky poštovní a bůh ví kolik toho bychom ještě našli. Ale dneska spíše, než formou tašky se budeme zabývat jejím zásahem na životní prostředí. Jak moc škodí životnímu prostředí a co je udělat proto, abychom to alespoň trochu nějak změnili? A má to vlastně smysl nebo je to zase nějaká uměle vytvořená představa společnosti, že je potřeba něco dělat?
Taška a životní prostředí
Ve společnosti vládne takový ten mýtus, že papírová taška je více ohledná k životnímu prostředí. Pokud jste si to také mysleli, tak Vás zklamu, ale vůbec tomu tak není. Dle různých světových studií právě papírové tašky velmi významně ovlivňují životní prostředí už při jejich samotné výrobě – spotřeba vody, ropná stopa při dovozu a tak dále. Už od roku 2020 patří i Česká republika k zemím, kde jsou zpoplatněné igelitové tašky. Jako prvotní efekt to má to, že těchto tašek se nedostane do oběhu tolik jako když se předtím dávaly k nákupu automaticky. Jaký máte, ale vy pocit? Přijde Vám, že se tato spotřeba nějak snížila anebo doma také hromadíte kvanta igelitových tašek z obchodu? A víte, že doba rozkladu jedné takové tašky je přibližně 25 let?
Existují společnosti, kterým toto jedno není a snaží se přijít z taškami, které jsou ekologické a přesto stále kvalitní. Jedná se především o tašky vyrobené http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/postupy-a-navody/uzasne-ozdoby-vyrobene-doma-10-kreativnich-napadu-pro-celou-rodinu/ z recyklovatelné bavlny. Pořídit si takovou tašku můžete v různých e-shopech za velmi dostupné ceny dokonce v několika barevných odstínech. Díky tomu přispějete, alespoň málem k tomu, že další generace budou mít mnohem lepší životní prostředí. A to přece chceme.